Jakovas Bunka

jakovas-bunkaSavo kūrybos biografiją Jakovas Bunka pradėjo vos penkerių metų sulaukęs. Tėvas, pastebėjęs sūnaus pomėgį, nuvedė  šešiolikmetį pas plungiškį meistrą Juozą Šoblinską mokytis staliaus amato.

Užgriuvo baisieji 1941 metai. Prasidėjo žydų tautos katastrofa. J.Bunka patyrė daug skaudžių netekčių.

Nuo 1945 metų visą likusį gyvenimą jis paskyrė savo – žmogaus ir menininko misijai. Svarbiausia asmeninės būties užduotis –  nužudytų tautiečių atminimo įamžinimas rajone. 1976 metais J.Bunka sukūrė beveik 4 metrų aukščio skulptūrą, vaizduojančią surištomis rankomis, suplėšytais drabužiais žmogų. Ji pastatyta žydų kapavietėse Šateikiuose.

1986 metais Kaušėnuose buvo įkurtas genocido Aukų memorialas. Čia kartu su J.Bunka dirbo ir kiti liaudies meistrai. Dabar į Kaušėnus atvyksta ekskursijos ir pavieniai asmenys iš JAV, Kanados, Anglijos, Vokietijos, Austrijos, Izraelio, Zimbabvės, Korėjos, Pietų Afrikos Respublikos – viso pasaulio. Po visą pasaulį pasklidę ir J.Bunkos kūriniai. Meistro darbai eksponuojami Vašingtone, Holokausto muziejuje.

1996 metais Jakovas su savo drožiniais buvo pakviestas į Izraelį – Kirono, Bialiko ir Tel Avivo miestus, kuriuose tautiečiai surengė puikių vietinės spaudos atsiliepimų sulaukusias unikalaus Plungės menininko kūrybos parodas. Ypač vertintojų dėmesį patraukė tai, kad J.Bunkos medžio skulptūra – naujas puslapis žydų kultūros istorijoje, nes jų religiniame mene vengta vaizduoti žmogų.

Apie parodas atsiliepimų knygoje daug įrašų lietuvių, rusų, anglų kalbomis. „Ačiū už nepaprastai savitus mažosios skulptūros darbus,- sakoma viename jų. – Ačiū už tą nepaprastai kilnų ir milžinišką darbą, kurį Jūs darote globodamas ir tvarkydamas Lietuvos žydų kapines ir masinių žudynių vietas. Jūsų monumentalios skulptūros – milžiniškos energijos statinys, primenąs praradimų skausmą ir šiandienos viltį – tegul niekada nepasikartos baisi tragedija. Ačiū už tai, kad be Lietuvos neįsivaizduojate savo gyvenimo. Tik patys stipriausi ąžuolai gali augti ir vešėti net likę vieni … gale lauko. Stiprybės Jums. Su pagarba – Regina Riaukaitė“.

J.Bunka yra vienintelis tautodailininkas žydas Lietuvoje. Dabar liko ir paskutinis žydas Plungėje, kažkada garsėjusioje savo gausia ir garbinga žydų bendruomene. Apie šį unikalų meistrą 1995 metais režisierius R.Gruodis ir operatorius A.Leiba sukūrė dokumentinį filmą „Mozė Plateliuose“.

Nerimsta kaltai meistro rankose. Tačiau ne vien dėl pomėgio ar noro palikti atmintį šitaip dirba J.Bunka. Jis žino seną išminčių tiesą: „Labiausia stengiasi žmogus, kupinas vilčių“.


Jakovo Bunkos darbai


Memorialai

Kaušėnų memorialas – vieta, kurioje žiauriai nužudyti Plungės žydai. Memorialas sutvarkytas ilgamečio Jakovo Bunkos darbo bei Levitų šeimos dėka – pastatyti suoliukai, šalia kurių atminimo lentelės su pavardėmis.


Akimirkos iš parodos Klaipėdos paveikslų galerijos

Akimirkos iš parodos Klaipėdos menininkų namuose

Paroda Izraelyje

Plungės žydų bendruomenės muziejus

Jau nebe pirmus metus Plungėje veikia Plungės žydų bendruomenės muziejus, įkurtas Jakovo Bunkos. Šiame nedideliame, tačiau tikrai įdomiame Žemaičių dailės muziejaus kampelyje slypi kruopelytė buvusios didingos bendruomenės istorijos…

muz

Jakovas Bunka savo įkurtame muziejuje

amb3

Muziejuje apsilankė garbingų svečių – tarp jų buvęs Jungtinės Karalystės Ambasadorius Lietuvoje.