Ypatingai pagerbtas pirmąją Lietuvoje širdies operaciją atlikęs chirurgas

Parašė delfi.lt

Jakovo Bunkos labdaros ir paramos fondas Plungėje atgaivino šiame mieste pamirštą tradiciją atminimo ženklais pažymėti vietas, kurios susijusios su garsiais žemiečiais. Penktadienį, devyniasdešimt penktųjų gimimo metinių išvakarėse atminimo lenta atidengta 1914 metais stovėjusio namo, kuriame gimė pirmąją Lietuvoje širdies operaciją padaręs nusipelnęs gydytojas, medicinos mokslų daktaras Borisas Efrosas (1914-2001) vietoje.

1958 m. kovo 12 d. Geležinkelininkų ligoninės vyriausiasis chirurgas Borisas Efrosas sėkmingai atliko operaciją, kuri ir minima šioje konferencijoje. B. Efrosas nuo 1949 m. pradėjo daryti įvairias krūtinės ląstos operacijas, aštuonerius metus ruošėsi pirmajai širdies operacijai – mitralinei komisūrotomijai. Chirurgas atliko 600 operacijų ir nė vienas ligonis nemirė. B. Efrosas paskelbė 62 straipsnius, skaitė per 50 pranešimų. Jis daug metų buvo Lietuvos širdies ir krūtinės chirurgų draugijos garbės narys.
Daugeliui plungiškių žinia apie garsų žemietį buvo naujiena. Bet į paminklinės lentos atidengimą buvo atėjusi ir A.Beresnevičienė, kuri taip norėjo padėkoti 2001 metais mirusiam chirurgui už jos išgelbėjimą.
„Niekas nerado ligos,- prisiminė buvusi pacientė,- o Efrosas nepaleido manęs tol, kol neisiaiškino priežasties ir neišgydė rimto negalavimo“.
Žinia apie tai, kad Lietuvos širdies chirurgijos pradininkas gimė Plungėje, netikėta buvo ir garsių žemiečių galeriją renkančiam rajono viešosios bibliotekos kolektyvui. Jos direktorė V. Skierienė patikino, kad paminklinė lenta nebus vienišas B. Efrosui skirtas ženklas, nes bibliotekininkai jau pradėjo rinkti prisiminimus apie sudėtingą gyvenimą, išdavystes, draugų bei kolegų palaikymą patyrusią šviesią asmenybę.