Paroda „Kadiš Lietuvos medinėms sinagogoms“

Parašė www.lzb.lt

kadis_paroda2012 m. vasario 6 d. Jakovo Bunkos labdaros ir paramos fondas Vilniaus rotušėje surengė fotografijų parodą „Kadišas Lietuvos medinėms sinagogoms“. Šia paroda siekta atkreipti dėmesį į medinių sinagogų būklę Lietuvoje. Parodoje užfiksuoti kadrai, kuriuose matyti tai, kas liko iš žydų maldos namų. Mūsų šalyje medinės sinagogos daugiausiai statytos baroko ir klasicizmo laikotarpiu. Šių pastatų dekoro elementai naudoti saikingai: drožinėtos baliustros, meniškas lentučių apkalimas įvairiomis kryptimis ir „arkutėmis“, drožinėtos frizų juostos, langų apvadai, dantyti karnizai. Sinagogų išorėje beveik nenaudota jokių žydų meno elementų – jų žydiškumas vos nujaučiamas. Seniausia medinė sinagoga, išlikusi iki šių dienų, stovi Pakruojyje. Ji priskiriama vertingiausioms išlikusioms medinėms sinagogoms.

Parodos atidarymą pradėjo tenoras Rafailas Karpis, sugiedojęs kadiš – maldą už mirusiuosius. Šį kartą kadiš simboliškai skambėjo prarastoms žydų sinagogoms. Parodos atidarymo metu Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkas dr. Simonas Alperavičius sakė: „Sinagogos Lietuvoje turėjo įvairią prasmę ir skirtingus pavadinimus – klois, ješiva. Jose buvo ne tik meldžiamasi, bet ir dirbamas religinis mokslinis darbas. Deja, iki šių dienų išliko tik nedaugelis sinagogų. Todėl aš šią parodą pavadinčiau ne kadiš, o SOS Lietuvos medinėms sinagogoms, kurias reikia gelbėti, nes tai ne tik žydų, bet ir visos Lietuvos turtas.“

Kalbėdama Užsienio reikalų viceministrė Asta Skaisgiryti-Liauškienė pabrėžė, kad šia paroda siekiama išsakyti pagrindinę mintį – neturi būti kadišo Lietuvos medinėms sinagogoms. Jas privalu išgelbėti, nes sinagogos byloja ne per Holokaustą išžudytos žydų tautos religijos, bet kartu ir visos civilizacijos istoriją.

Jakovo Bunkos labdaros ir paramos fondo direktorius ir vienas šios parodos iniciatorių Daumantas Levas Todesas sakė, kad iš pradžių paroda planuota pavadinti „Lietuvos medinės sinagogos. Likimai“, bet per tą laiką nugriuvo Sedos sinagoga. Todėl buvo pasirinktas simbolinis pavadinimas „Kašis Lietuvos medinėms sinagogoms“. Siekiant išsaugoti žydų tautos paveldą Jakovo Bunkos labdaros ir paramos fondas šalia Platelių ežero planuoja įrengti tipišką žydų etnografinę sodybą su perkelta medine sinagoga. Sodyboje bus įkurtas muziejus, kad visi, apsilankiusieji jame, galiausiai suprastų, jog Lietuvoje nėra žydų paveldo, yra Lietuvos žydų paveldas. „700 metų mes turime tėvynę. Tikiuosi, kad išlysime iš mažų tautinių kišenių ir atkursime LDK istoriją, kurią kūrė daugybė tautų.“ Parodoje taip pat kalbėjo Amerikos ambasadorė Lietuvai Anne E. Derse, Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus direktorius Markas Zingeris, parodos atidaryme susirinko daug Lietuvos žydų bendruomenės narių ir iškilių kultūros veikėjų. Rengiant parodą itin daug padėjo Rokas Valaitis, atsakingas už plakatų ir lankstinukų dizainą ir Aleksandras Kavaliauskas, padėjęs iškabinti fotografijas ir sukūręs reljefinius koliažus.